Başlangıç > VMware > 211: vCenter 6.5 ve ilk izlenimlerim

211: vCenter 6.5 ve ilk izlenimlerim

Barselona’da gerçekleştirilen VMworld esnasında vSphere 6.5 lansmanı yapıldı ve beraberinde çok fazla yenilik söz konusu oldu. Genel itibari ile, VMware’ın bu majör sürüm ile, müşterilerinden talep olarak gelen ve uzun zamandır beklenen özellikleri hayata geçirdiğini söyleyebilirim. Zaman içerisinde bunlara değinme niyetim var ve bugün buna vSphere’ın kalbi vCenter tarafı ile başlayacağım. Ancak özellikle “What’s new” tarzı bir başlıktan kaçındım, zira amacım olabildiğince kendi izlenimlerimden ve beklentilerimden de bahsetmek.

Not: Yeni özellikler ile ilgili resmi makaleye buradan erişebilirsiniz. 

vCenter Server vs vCenter Appliance:

vCenter 6.5 sürümü, bir çok anlamda stratejik kararların verildiğini gördüğümüz bir sürüm. Öncelikle önümüzde uzun zamandır iki adet alternatif oldu, Windows tabanlı vCenter ve SUSE tabanlı vCenter appliance. 5.0 versiyonu ile birlikte hayatımıza giren, 5.1 ile 5.5 versiyonları ile geliştirilen ve 6.0 versiyonu ile birlikte bir çok noktada Windows tabanlı kardeşi ile eş tutulan bir ürün olarak gördük appliance ürününü. İlk kez 6.5 ile daha üstün özellikleri olduğunu görüyoruz (VCHA, backup/restore, vs). Bu, VMware’ın ilerleyen senelerdeki yol haritası hakkında net bir fikir veriyor hepimize.

Not: Ben de bu stratejiye paralel olarak, yazımda VCSA (vCenter Server Appliance) ürününü baz alarak ilerleyeceğim. 

İşletim Sistemi:

vcsa-photonİkinci stratejik karar ise işletim sistemi seçimi. Daha önceki versiyonlar SLES 11 (Suse Linux Enterprise) üzerinde çalışıyordu. Beklenti VCSA’ın SLES 12 ile çıkması idi ancak PM ekibi cesur bir karar ile ürünü Photon OS üzerinde çıkarmaya karar verdi. Bunun en büyük amacı, artık kontrolün uçtan uca VMware tarafında olması. Cesur bir karar çünkü ilk kez Photon OS bu seviyede sınanacak. PM ekibinin paralelde vermek istediği mesaj da net; VMware, Photon OS’e ciddi yatırım yapıyor ve eğer kompleks bir yapıya sahip vCenter servisleri Photon üzerinde koşabiliyorsa diğer uygulamalar da koşabilir. Yani zaman içerisinde diğer appliance ürünlerin de Photon OS üzerinde çıkmasını bekleyebiliriz.

Photon OS olduğunu duyduğumda aklıma gelen ilk soru, VCSA 6.0 kullananların nasıl upgrade yapacakları oldu, işletim sistemi değişimi in-place güncellemeyi imkansız kılacak idi. Ancak bu soru aslında yersiz bir soru çünkü VCSA güncellemeleri in-place değil ve yakın zamanda olmayacak görünüyor, dolayısı ile migration temelli side-by-side güncellenmesi gerekecek (tabi bu sadece majör versiyon geçişlerinde geçerli). Yani yeni bir sunucu oluşturulacak, tüm veritabanı ve konfigler aktarılacak ve yeni sunucu ayağa kaldırılacak. VCSA 6.5 için de durum aynı olacaktır.

Bu arada Photon OS, aklınıza “vCenter’ın container olarak çalışması” fikrini getirebilir, ancak henüz değil. Sadece optimize edilmiş bir ortam olarak düşünebiliriz. İlerleyen senelerde vpxd ve benzer servislerin scale-up ve monolitik yapıdan uzaklaştığı ve container yapısında çalışabileceği günleri de görmeyi ümit edebiliriz elbette.

VMware Update Manager:

Update Manager (VUM) servisinin artık VCSA ile bütünleşik gelmesi uzun zamandır beklenen bir konu idi. İçeride vPostgres kullanacak olan VUM için artık Windows bir sunucuya ihtiyacımız olmayacak. Benzer gelişmeyi ileride SRM için de görmek isterim, belki onu da appliance bir ürün olarak görebiliriz.

vCenter Server High Availability (VCHA):

Yine sadece VCSA ile gelen çok önemli bir özellik. Daha önceleri vSphere HA ile korumaya çalıştığımız vCenter servisleri için artık doğal bir çözümümüz olabilecek. Etkinleştirdiğimizde elimizde aktif, pasif ve witness olmak üzere üç adet vCenter sunucusu olacak ve aktif sunucu kapandığında, yaklaşık 5 dakikalık RTO ile yeni sunucu devreye girebilecek.

Özellikle üzerine vurgu yapmakta fayda olan bir konu var, bu bir HA çözümü, DR çözümü değil. Akla her zaman ilk gelen, ikinci sunucuyu DR’a koymak olacaktır. Çözümün 10ms RTT gereksinimi var ve bu şekilde bir yaklaşımınız olacaksa dikkatli değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bir diğer değişiklik de, PSC konfigürasyon limitleri ile alakalı. Daha önceden bir PSC en fazla 4 adet vCenter sunucusu destekleyebiliyorken, şimdi bu sayı 25’e çıkmış durumda. Dolayısı ile bu limit doğrultusunda artık PSC ve VCHA dizaynı yapılabilir.

Backup/Restore:

Yine appliance özelinde bir özellik, artık VCSA sunucusu doğal bir şekilde yedeklenebilir ve geri dönülebilir durumda. VCSA içerisinde bulunan tüm tanımlamalar ve veriler, VAMI arayüzü üzerinden yedeklenebilir, kurum içerisinde yer alan bir depolama cihazına SCP, HTTP(s) veya FTP(s) üzerinden gönderilebilir. Alınan bu yedekler de, kurulum ISO’su içerisinde gelen “Restore” menüsü içerisinden yeni bir vCenter sunucusu üzerine dönülebilir.

Peki “Zaten VM imajları ile yedekleme yapıyorum, neden değiştireyim?” sorusunu sorabiliriz. Bunun en temel cevabı, sanal sunucuyu, imaj yedek sırasında quiesce edilme ve snapshot alma/silme etkilerinden kurtaracak olması. Diğer taraftan da uygulama seviyesinde alındığından dolayı, yedeklemenin sağlık durumundan emin olabileceğiz.

vSphere Client:

html5-fling-icon-100x100Bildiğimiz, sevdiğimiz, kalbimizde ayrı bir yeri olan vSphere C# Client artık gerçekten tarih oluyor. HTML5 Client tam olarak hazır değil ancak bu sadece VMware’ın değil aslında vCenter’a entegre olan tüm üçüncü parti firmaların kod geliştirmesi gereken bir alan ancak bu konuda çok ciddi bir momentum var ve yakın zamanda bu entegrasyonları daha fazlası ile göreceğiz.

Bu arada, 6.5 ile birlikte Web Client ve yeni vSphere Client (yani HTML5 Client) paralel çalışabilecek. Şu anda HTML5 client’ı deneyimlemek isterseniz Fling sayfasından erişebilirsiniz.

Yönetim kolaylıkları:

Uzun zamandır VCSA kullanıyorum ve yaşadığım en net kesinti, sonrasında bir bugfix ile çözülen, vPostgres loglarının kontrolsüz birikmesi sonucu diskin dolması idi. VCSA tarafına yapılan eleştiri de izleme mekanizmalarının yeterince gelişmiş olmaması idi. Bu versiyon ile bu konu adreslendi ve yakışıklı ekranlar oluşturuldu. Disk konusunda ise vCenter servislerinin kontrolsüz kapanmasını engellemek amacı ile de bir takım kontrol noktaları yerleştirildi, örnek olarak disk kullanımının %95 seviyeye gelmesi durumunda vpxd servisinin kendini kontrollü kapatması gibi.

Tüm bunlar bir yana, Project Onyx‘i WebClient ile entegre olmuş görmek isterdim. API Explorer ile çok başarılı bir hamle yapılmış olsa da, API çağrılarını, ekstra bir ürün kullanmadan gerçek zamanlı takip edebilmek kod geliştiren sistem yöneticileri için son derece faydalı olacaktır. Umarım, PM ekibine verme şansını yakaladığımız bu geribildirim de ilerleyen zamanlarda değerlendirilir.

6.5 versiyonunun Kasım ayı içerisinde GA olması bekleniyor ve GA olur olmaz hepimizin demo ortamları bir hayli şenlenecek gibi görünüyor :)

Kategoriler:VMware Etiketler:
 1. 24.10.2016, 18:24

  Windows lisans’ından kurtulmayı aslında VMware uzun zamandan beri hedefliyordu. vSphere 6.0 ile bunu çok bariz göstermişti aslında. Oyüzden bu sürümde VCSA daha fazla geliştirildi. Açıkcası ilerleyen sürümlerde ne gelecek onu merak eder oldum :) vSphere 6.5 ile beni en şaşırtan yeniliklerden birtanesi (vCenter tarafında) DRS oldu. Gerçekten çok iyi düşünülmüş özellikler mevcut. Herzamanki gibi keyifli bir yazı :) Eline sağlık.

 2. Hakan Akkurt
  25.10.2016, 18:26

  Yine özgün bir yazı olmuş. Eline sağlık Ozan. Geçen sene SRM ekibi ile Windows bağımlılığından kurtulma ile ilgili konuştuğumda, asıl problemin üreticiler tarafından yazılan SRA’ların dönüştürülmesi olduğunu söylemişlerdi.

  • 25.10.2016, 19:58

   Teşekkür ederim, güzel bir bilgi oldu, konuyu SRA açısından düşünmemiştim.

 3. 27.10.2016, 18:20

  Eline sağlık hocam çok güzel bir değerlendirme olmuş. Merakle bekliyoruz hepimiz yeni verisyonu.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: