Başlangıç > VMware > 219: Esxcli ile ESXi 6.5 güncellemesi

219: Esxcli ile ESXi 6.5 güncellemesi

vSphere 6.5 GA paketlerinin indirilebilir olması ile birlikte, demo ortamlarını güncellemenin vakti geldi demektir. Demo ortamımda Update Manager kurmadığımdan dolayı, güncelleme işlemini, 6.5 kurulum ISO’sunu sunucuya mount ederek yapma yolunu seçtim. Sunucuyu boot ettiğimde ise güzel bir sürpriz ile karşılaştım; “No Network Adapters were detected

esxi65upgrade

Belli ki, kullandığım HPE sunucunun network driver’ları standard ESXi 6.5 kurulum paketi içerisinde yer almıyor. My VMware sitesini kontrol ettiğimde de HPE’nin custom ISO’sunun henüz yayınlanmadığını görüyorum. Bu durumda yapabileceğim şey, kendi özel kurulum ISO’mu yaratmak (bunu yıllar önce kaleme almıştım, buradan erişebilirsiniz) ancak bunun için HPE’nin sitesinden doğru sürücülerin offline-bundle paketlerini bulmam ve prosedürü uygulamam gerekiyor. Bunun yerine, daha önceden HPE custom ISO ile kurulmuş 6.0 versiyonu üzerinden esxcli komutları ile güncelleme yapmak daha kolay ve uygulanabilir görünüyor.

Bunun için ilk önkoşul, kurulacak olan VIB paketlerini kapsayan depot dosyasını VMware’dan indirmek ve sunucu üzerine kopyalamak (VMware-ESXi-6.5.0-4564106-depot.zip). Ardından bu depot içerisinde imaj profillerinin isimlerini almamız gerekiyor. Bunu PowerCLI komutları ile gerçekleştirebiliriz.

  • Add-EsxSoftwareDepot -DepotURL <path>\VMware-ESXi-6.5.0-4564106-depot.zip
  • Get-ESXImageProfile

Genelde iki adet profil çıkar, no-tools ve standard. No-tools versiyonu, örnek olarak, Auto Deploy senaryolarında daha hızlı boot seçeneği sunabilen, daha düşük ayakizine sahip bir versiyondur. Bizim senaryomuzda ise, standard olan işimizi görecektir.

esxi65upgrade2

Bu noktadan sonra, 6.0 sunucuya SSH ile bağlanırız ve esxcli komutları ile sunucu üzerinde yer alan imaj profilini, 6.5 ile güncelleriz.

  • esxcli software profile get
  • esxcli software profile update -d <fullpath_to_zipfile> -p ESXi-6.5.0-4564106-standard

Bu işlemler esnasında, 6.0 üzerinde kurulu VIB paket listesi ile, kopyaladığımız 6.5 paketleri karşılaştırılır. Versiyonu daha yüksek olan VIB paketleri güncellenir, diğerlerine ise dokunulmaz. Dolayısı ile daha önceden kurulmuş olan özel HPE sürücüleri, ESXi 6.5 olduktan sonra da yaşam döngülerine devam edebilirler.

esxi65upgrade3

Sunucuyu restart ettiğimizde ise, ESXi 6.5 versiyonuna güncellenmiş olarak açılacaktır.

Kategoriler:VMware Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: