Başlangıç > VMware > 220: VMware PowerCLI 6.5 ilk izlenimler

220: VMware PowerCLI 6.5 ilk izlenimler

powercli0“Geç olsun, güç olmasın” dediğimiz ve sabırla beklediğimiz PowerCLI’ın yeni sürümü 6.5 Release1, dün itibari ile yayınlandı. İlk dikkatimizi çeken nokta, daha önceki ürün yelpazesi vSphere PowerCLI olarak isimlendirilirken, 6.5 versiyonu VMware PowerCLI olarak çıktı. Bu bir pazarlama hamlesinin ötesinde, PowerCLI vizyonunu aslında adresleyen bir değişim ve artık sadece vSphere değil, bir çok farklı ürünün desteklendiğinin ve destekleneceğinin habercisi. Ürünün sürüm notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ürün desteği:

VMware PowerCLI ile ilgili gözümüze çarpan ile nokta, VMware ürün ailesi içerisindeki desteğini genişletmiş olması, örnek olarak Horizon View. View için daha önceden modül eklentisi mevcut idi ancak buradaki problem sadece Connection Server üzerinde çalıştırılabiliyordu, uzaktan bağlantıyı desteklemiyordu. Artık API erişimini, uzaktan, Connect-HVServer komutu ile her ortamdan yapabilir durumdayız.

SDS kapsamında da yeni bir modül eklendi (VMware.VimAutomation.Storage). Bu modül, hem vSAN [v’si küçük :)], hem VVOL, hem de normal sanal diskler için operasyonlarımızı kolaylaştıracak toplamda 56 adet cmdlet barındırıyor. Özellikle vSAN alanında çok kullanım alanı bulacaktır.

vSphere tarafında da, GUI üzerinden yapamadığımız, belli operasyonlar için artık cmdlet opsiyonları mevcut. Bunlardan örnek olarak, farklı SSO etki alanları arasında cross-vCenter vMotion özelliğini verebiliriz, Move-VM komutu bunu destekler nitelikte. Benzer bir örnek, New-VM komutunda vSoket bazında vCore sayısını belirtemiyorduk, artık bunu da belirtebiliyoruz.

Halen bulamadığım bir özellik var, o da VM-fork (nam-ı diğer Instant Clone). API referansı içerisinde incelemem devam ediyor, bulduğumda bunu ayrı bir yazı olarak paylaşacağım. Çok daha fazlası için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Eklenti ve modüller:

VMware PowerCLI 6.5’in en göze çarpan yapısal farklılığı, modül ve eklenti bazında kendini gösteriyor. Daha önceki sürümlerde, PSSnap-in eklentisi aracılığı ile çalışıyordu. Normalde PowerCLI’ı çalıştırdığınızda, arka planda Initialize-PowerCLIEnvironment.ps1 isimli bir script çalışır ve eklentileri eklerdi. Bu, özellikle powershell temelli otomasyonlarda bizlere ekstra bir yük teşkil eder, atomik scriptleri yavaşlatırdı.

Yeni sürüm ile birlikte, tüm eklentiler kaldırıldı, Bunun yerine modüler bir yapı getirildi. Yine öncesinde bir powershell scripti çalışıyor ancak bu script çok daha hafif bir script ve ilgili modülleri eklemek dışında çok büyük bir görevi bulunmuyor. Aşağıdaki örnekte, powershell eklentisi haricinde bir eklenti bulunmadığını görebilirsiniz.

powercli2

Eğer standard bir powershell içerisinden de kullanmak isterseniz, tek bir komut ile tüm modülleri ekleyebilir ve tüm özelliklere erişebilirsiniz.

Get-Module -Name VMware* -ListAvailable | Import-Module

PowerCLI 6.5’in eski versiyonlara uyumluluk durumu, vSphere 5.5 seviyesine kadar bulunuyor. vCenter 5.5 ve sonrası tüm sürümler için kullanılabilir. vSAN uyumluluğu, VMware vSAN 6.0 ve sonrası şeklinde, Horizon View uyumluluğu ise 7.0.2 itibari ile olacaktır.

Bildiğiniz gibi, PowerCLI’ın bir de docker üzerinde çalışan core versiyonu bulunuyor. GitHub sayfasını kontrol ettiğinde ekstra modüllerin henüz desteklenmediğini görüyorum ancak core modülü içerisinde yeni komutlar destekleniyor (Ör: Open-VMConsoleWindow)

Düzeltme: VM konsol komutu linux kernel dolayısı ile desteklenmiyor ancak en azından var olduğunu görebiliyoruz. Amacım core versiyonunun güncellenmiş olduğunu göstermek.

powercli3

Sonuç itibari ile, VMware PowerCLI 6.5 Release1, 15 modül, 0 PS-snapin, 587 cmdlet ve 62 alias ile hayatımızı daha da kolaylaştırmak için hazır bekliyor. Gerisi bizlere kalmış…

 

 

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: