Başlangıç > VMware > 221: VMware sistem yöneticisinin günlüğünden

221: VMware sistem yöneticisinin günlüğünden

vum1

Güle güle Windows, seni tanımak güzeldi

Kabul ediyorum, biraz iddialı bir cümle gibi görünse de, neyi kastettiğimi açıklamaya çalışayım. vSphere 6.5 ile birlikte, temel uygulama ve servisler baz alındığında, artık Windows bir sunucuya zorunlu olma durumumuz kalmadı. Öncesinde, Windows bağlantısı olan aşağıdaki bileşenler söz konusu idi:

  1. vCenter Server
  2. vSphere Update Manager
  3. VMware PowerCLI
  4. vSphere C# Client

1. vCenter Server:

vCenter sunucusunun geçirdiği evrime baktığımızda, piyasaya ilk sürülen 5.0 appliance versiyonu ile “Lab ortamım için güzel bir adaya benziyor” noktasından, 6.0 versiyonu ile birlikte “Wow artık Windows versiyonu ile aynı sayıda host ve cluster destekleyebilirim” noktasına nasıl geldiğimizi görebiliriz. 5.5 versiyonundan bu yana çok yakından takip ettiğim bu ürünü, her seferinde tavsiye etmekten yorulmayacağım.

vCenter 6.5 ile birlikte ise, artık şunu net olarak söyleyebiliriz. Linux üzerinde çalışan appliance, Windows versiyonunun çok daha ötesinde. Windows tarafında desteklenmeyen bir çok özelliği, Photon OS üzerinde çalışan versiyon destekler durumda. Bu özelliklerden bir tanesi de bizi 2 numaralı maddeye getiriyor, vSphere Update Manager (VUM).

2. vSphere Update Manager (VUM):

VUM, vSphere platformu içerisinde yamalama süreçlerini yönetebileceğimiz; ESXi sunucularını, VMtools servislerini, sanal sunucuların sanal donanım seviyelerini ve diğer sanal appliance sunucularını güncelleme yeteneğine sahip, sistem yöneticilerinin işini çok kolaylaştıran bir uygulamadır.

vSphere 6.5 öncesinde, kurduğumuz vCenter sunucusunun tipinden bağımsız olarak, VUM için Windows bir sunucuya ihtiyacımız vardı. Veritabanını ise, ister aynı sunucu üzerinde istersek de farklı bir sunucu üzerinde konumlandırır, ODBC üzerinden erişirdik. vCenter 6.5 Windows sürümü için değişen bir nokta yok, ancak eğer VCSA kurmayı tercih ederseniz, artık VUM kurulu ve çalışır olarak gelecektir. VUM ile ilgili desteklenen modeller aşağıdaki gibidir;

vum2

Model 1 VCSA, Model 2 ve 3 Windows sürümü için geçerlidir.

 

Update Manager, VCSA 6.5 üzerinde bir servis olarak çalışır (updatemgr). Ölçeklenebilirlik adına, Windows sürümünden bir farkı bulunmaz, aynı miktarda envanter boyutunu ve eşzamanlı operasyon sayısını destekler. Veritabanı olarak ise, vCenter ile aynı vPostgres veritabanını (VCDB) paylaşır. Eğer biraz vPostgres veritabanını kurcalarsak, VCDB içerisinde iki adet kullanıcı ile çalışan vPostgres prosesleri olduğunu görürüz; vc ve vumuser. Update Manager ile alakalı tabloları da aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz, toplamda 61 adet tablo dönecektir.

vum4

Not: VCDB üzerinde direk SQL sorguları kesinlikle desteklenmemektedir, VMware’ın önerisi bu amaç uğruna API’ların kullanılması yönündedir. Demo ortamlarınız haricinde lütfen denemeyiniz.

Update Manager ile ilgili bir sıkıntı yaşamanız durumunda, sadece ilgili servisi yeniden başlatabilirsiniz.

service-control –stop updatemgr
service-control –start updatemgr

vSphere 6.5 ile birlikte, PowerCLI ürününün de 6.5R1 sürümü yayınlandı ve VUM ile ilgili de bir modül var (VMware.VumAutomation) ve bu modül içerisinde 13 cmdlet ve 6 alias bulunuyor. Temel olarak GUI üzerinden yaptığımız tüm fonksiyonları burada bulabiliriz.

3. VMware PowerCLI:

PowerCLI demişken, bu bizi artık Windows sunucu veya PC gerektirmeyen üçüncü maddemize getiriyor. PowerCLI’ın hem Linux ve MacOS işletim sistemleri için Core versiyonu, hem de Docker içerisinde çalışan versiyonu mevcut. Henüz çok erken aşamalarında olduğunu kabul etmekle birlikte, işlevsel bir sıkıntı ile henüz karşılaşmadım.

4. vSphere C# Client:

vum3

Image Credit: vSphere-Land

“Öldü, ölecek” derken artık aramızdan kesin olarak ayrıldı ve bu ulu görevi Web Client ile birlikte HTML5 Client’a bırakmış durumda. HTML5 Client henüz tam olarak hazır değil ve desteklemediği bir çok fonksiyon var, bu fonksiyonların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz ancak geliştirmeler de sürekli devam etmekte.

Not: HTML5 Client artık vSphere Client olarak adlandırılıyor. Karışıklık olmaması açısından belirtmekte fayda gördüm.

WebClient’a getirilen bir geliştirme, bir takım operasyonları gerçekleştirebilmek için yüklemek zorunda kaldığımız Client Integration Plug-in (CIP)’e artık ihtiyaç duyulmaması, dolayısı ile tarayıcı bağımsız bir yapıya kavuştuğunu söyleyebiliriz.

Her şeye rağmen, bu dört madde içerisinde en çok özleyeceğimi düşündüğüm bileşen bu olacaktır. Günlüğe yazılacak son cümle ise, vSphere Client’a ithafen aşağıdaki şekilde olurdu;

“Aramızdan ayrıldı ancak unutulmayacak

 

Kategoriler:VMware Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: