Başlangıç > VMware > 224: SDDC vizyonu ve vSphere 6.5

224: SDDC vizyonu ve vSphere 6.5

SDDC (Software Defined Data Center), VMware’ın yıllar önce ortaya koyduğu bir strateji. Bu stratejiyi yorumlamadan önce, ortak bir paydada buluşabilmek adına, yazılım tanımlı olmak kavramının ne anlama geldiğini değerlendirmek daha anlamlı olacaktır çünkü her popüler jargon gibi, bunun da zaman içerisinde asıl anlamını kaybetme eğilimi içerisinde olduğunu düşünüyorum. Elbette bu tip kavramların, TDK karşılığı gibi somut ve tek bir açıklaması olmayacaktır ancak aşağıdaki ifade bence gayet tanımlayıcı:

Yazılım tanımlı veri merkezi, ihtiyaç duyulan sistemsel kaynakların, yazılım, standard ve politikalar aracılığı ile donanımdan bağımsız, ölçeklenebilir ve otomasyon destekli bir şekilde teslim edilmesini sağlayan metodolojidir.

Burada iki konunun altını çizmek gerekir, donanım bağımsız olması ve politikalar aracılığı ile sağlanması. Bunu özellikle belirtmek istememin sebebi, yazılım tanımlı olmanın, genelde, sadece otomasyon ile eş tutulması. Ancak otomasyon işin sadece bir alt başlığı niteliğinde.

vmug1SDDC vizyonu içerisinde bir çok ürün söz konusu ancak vSphere halen bu ailenin kalbinde yer alan ve amiral gemisi olarak tabir edebileceğimiz bir konumda. Yakın zamanda, VMUG (VMware User Group) içerisinde yaptığım bir sunumda, vSphere 6.5’in getirdiği yenilikleri anlatmaya çalıştım. Çok fazla madde olduğundan, beklediğimden uzun bir sunum oldu ancak umarım keyifli olmuştur, eğer katılamadıysanız YouTube üzerinden de izleyebilirsiniz.

Not: İlerleyen tarihlerdeki sunumlarda konuları özelleştirmeyi planlıyoruz, bu yüzden ilgi duyduğunuz konu başlıklarını iletebilirseniz bizim için de faydalı olacaktır.

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: