Başlangıç > VMware > 227: “Containers as VMs” stratejisi ve VIC

227: “Containers as VMs” stratejisi ve VIC

Konteyner yapıları son derece revaçta çünkü herkes çok seviyor, en azından barındırdığı olanakları. Yazılımcılar, esnek olabilmeyi ve ürettikleri yazılımları bir paket olarak kolay bir şekilde yaygınlaştırabilmeyi seviyor. DevOps ve IT çalışanları ise verimliliklerini ve belli seviyelerde getirdiği kolaylıkları seviyor. Daha önceden de var olan bu konteyner yapılarının son 2-3 yıl içerisinde popüler olmasını, Docker’ın sunucu seviyesinde uygulama geliştirme metodolojilerini, iPhone’un istemci seviyesinde uygulamalarının yapısını değiştirmesine benzer şekilde değiştiriyor olmasına da bağlayabiliriz.

Ancak konteynerleri uygulama ile eş tutmamak gerekir, daha çok bir yazılımın belli bir parçasını izole ve bağımlılıklardan arınmış bir şekilde çalıştırabilmek olarak tanımlayabiliriz. Bunun için sistem kaynaklarını yönetebilmek adına cgroups (control groups) ve çalışan konteynerlerin birbirleri ile iletişimini izole edebilmek adına da “kernel namespace”leri kullanır.

Konteyner yapılarını savunan bir çok kişi, sanal sunucuların artık kaynak yönetimi açısından çok pahalı olduklarını, yavaş açıldıklarını ve konteynerlerin bu alanlarda çok daha verimli olduklarını savunur. Genel karşı-argüman ise, kernel seviyesindeki izolasyon yeteneklerinin ne kadar olgun ve güvenli olduğudur ve sistem kullanımlarının, dış dünyaya çok görünür olmamasıdır.

Peki, tek yöntem bu mudur?

Containers as VMs” stratejisi bu soruyu adresleyen bir yaklaşım. VMware 2015’de Bonneville Proje‘sini başlattı ve bu temel olarak bizlere bir Linux üzerinde birden fazla konteyner çalıştırmak yerine, ESXi üzerinde bir VM ile birlikte bir konteyner çalıştırma şansını veriyor, yani 1:1 bir ilişki modeli ile. Bu modelin en büyük avantajı, güvenlik ve izolasyon adına kendini ispatlamış bir platform üzerinde konteynerleri çalıştırmak, beraberinde de hem devops ekiplerine hem de vSphere sistem yöneticilerine görünürlük sağlamak.

Ancak burada elbette bir soru aklımıza geliyor, VM’ler ağır ve pahalı olmayacaklar mıdır? Bu konu üzerinde çalışan üreticiler var ve VMware de bunlardan bir tanesi. İşletim sistemi seviyesinde Photon OS tercih edilir durumda ve Photon OS VMware’ın konteyner yapılarını çalıştırabilmek üzere optimize ettiği tamamen minimal bir linux türevi. Dolayısı ile çok hızlı açılabilen ve çok düşüz ayakizi ile çalışabilen bir yapıya sahip. Intel de, konu ile ilgili farklı bir proje geliştiriyor ve 2015 yılında KVM üzerinde yaptığı testlerde 150 ms’lik bir zaman diliminde konteyner çalıştırabildiğini ve 18-20MB aralığında bellek kullandığını test etmiş ve daha alınacak çok yolu olduğunu ifade ediyor.

Bonneville Proje’sinin devamı niteliğinde olan vSphere Integrated Containers (VIC) ise yakın zamanda GA oldu ve Enterprise Plus lisansa sahip müşteriler tarafından kullanılabilir durumda. Böylelikle vSphere, artık sadece sistem yöneticilerine değil, uygulama geliştirme dünyasına yönelik olarak da bir özelliği devreye alıyor.

vSphere Integrated Containers dediğimizde hangi bileşenler söz konusu, kısaca göz atalım.

bonneville2

VIC Engine:

vSphere API’ları üzerinde docker kimliğinin barındırılmasını sağlayan katman olarak değerlendirebiliriz. Bir vSphere yöneticisi, vic-machine adı verilen bir araç ile, vSphere platformu üzerine VCH (virtual container host) konumlandırabilir. Bu VCH, vSphere açısından baktığımızda bir vApp’e tekabül eder ve bu açıdan kaynak yönetimini bildiğimiz yöntemler ile yapabiliriz. Bu VCH içerisine ilk aşamada bir VM kurulur ve bu VM, docker-API’ları için bir end-point görevi görür, tıpkı linux bir sunucuda konteyner çalıştırırken olduğu gibi. Ancak konteynerler bu VM üzerinde çalışmazlar, vApp içerisinde birbirinden bağımsız VM’ler olarak çalışırlar.

Harbor:

Kurumsal bir Docker registry olarak görev yapar. Temelinde, Docker repolarından da indirip kurabileceğimiz registry bileşenlerini kullanır. İçeride konumlandırılmış olması, LDAP/AD desteğinin olması, kullanıcı bazında yetkilendirilmesi, imajların replike edilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı kurumsal ortamlar için daha uygundur. Şu anda 0.5.0 versiyonundadır.

Admiral:

VIC Engine bizlere bir noktaya kadar yönetim ve kurulum imkanı sağlıyor ancak Admiral, konteynerlerin tüm yaşam döngülerini yönetmeyi ve otomasyonunu adresleyen bir konteyner yönetim platformu olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi de konteyner olarak çalışabilen Admiral, bu vesile ile, düşük ayakizine, esnek bir şekilde ölçeklenebilir ve hızlı olma özelliklerine sahip.

Kendi halinde de kullanılabilir olan Admiral’ın bir amacı da, vRealize Automation 7.2 için bir eklenti görevi görüp konteyner desteği sağlamaktır. An itibari ile beta sürümü mevcuttur. GitHub üzerindeki projesine buradan erişebilirsiniz.

Sonuç olarak konteyner yapılarını VM seviyesinde çalıştırabiliyor olmak, bizlere aynı zamanda NSX, vSAN ve vRealize Suite gibi teknolojileri, özel bir efor sarketmeden entegre edebilmemizi sağlayacaktır. Halen gelişmekte olan bu “Containers as VMs” stratejisinin “Containers in VMs” stratejisine göre üstünlük sağlayıp sağlayamayacağını gerçekten çok merak ediyorum, günün sonunda bunu zaman gösterecek ancak şimdiden piyasada ilgi toplamaya başlamış görünüyor.

bonneville1

Kategoriler:VMware Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: