Başlangıç > VMware > 234: PhotonOS üzerine docker-compose kurulumu

234: PhotonOS üzerine docker-compose kurulumu

dockercompose0PhotonOS, tek bir konteyner çalıştırma stratejisi ile optimize edilmiş bir işletim sistemi, Docker Compose ise, birden fazla docker konteyner bileşenini içeren uygulamaları tanımlamak ve çalıştırmak için kullanılan bir araç. Dolayısı ile, VMware’ın CNA stratejisi içerisinde PhotonOS ile birlikte varsayılan olarak docker-compose aracının bulunmamasını normal karşılayabiliriz. Ancak test amaçlı veya bir takım özel senaryolar için docker-compose aracına ihtiyaç duyabiliriz, örnek olarak Harbor Projesi, PhotonOS üzerinde çalışır ve üzerinde docker-compose ile tanımlanmış altı adet konteyner bulunur.

Kurulum için aklımıza gelen ilk yöntem, PhotonOS’in standard paket yöneticisi tdnf olur. Ancak tdnf ile arama yaptığımızda, repolar içerisinde bulamayacağız.

dockercompose1

Bu noktada yapabileceğimiz, GitHub repoları üzerinden indirmek ve dosya seviyesinde gerekli işlemleri yapmak. Bu adım için sunucunun internet erişiminin olması gerekecektir.

curl -L “https://github.com/docker/compose/releases/download/1.9.0/docker-compose-$(uname -s)-$(uname -m)” -o /usr/local/bin/docker-compose

dockercompose2

Eğer sunucumuzun internet erişimi bulunmuyorsa, manuel olarak bu dosya indirilebilir ve ilgili alana scp yardımı ile kopyalayabiliriz. Bu aslında yukarıda yer alan curl komutunun manuel yolla işletilmesinden farklı birşey değildir.

Bu işlemlerden sonra docker-compose aracının beklendiği gibi çalıştığını görebileceğiz.

Kategoriler:VMware Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: